PROFESJONALNE ZASTOSOWANIE Z-WATER
- DO SPRZĄTANIA I PRANIA
Podczas profesjonalnego sprzątania i prania ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo używać środka czystości. To nie tylko po to, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, ale również aby nie pozostawiać żadnych pozostałości na powierzchniach czy tkaninach. Chcemy uniknąć również ewentualnych szkód wynikających z błędów w obsłudze. Dlatego zwróć uwagę na następujące kwestie przy używaniu Z-Water i innych środków czystości:
Środek czyszczący zawsze usuwa się z powierzchni razem z rozpuszczonym brudem. Można to zrobić, np. przecierając powierzchnię mikrofibrą lub mopem. Nigdy nie zostawia się środka czyszczącego na powierzchni, którą się czyści. Ogólnie rzecz biorąc, nie należy również polewać lub spryskiwać środka czyszczącego i pozostawiać go na dłużej niż jest to konieczne do działania. Środek zawsze powinien być usunięty razem z brudem. Jeśli chodzi o tkaniny, powinny być one płukane (w przypadku prania) lub zwilżane (np. tapicerka mebli) i następnie osuszane jak najbardziej suchymi, czystymi mikrofibrami.
Używaj odpowiedniej ilości i odpowiedniego stężenia. Dotyczy to wszystkich środków czystości, w tym Z-Water. Nie używaj zbyt silnego środka czyszczącego ani nie polewaj więcej, niż jest to konieczne, aby usunąć brud.
W jakich sytuacjach Z-Water nie jest odpowiednie do użycia?
Z-Water jest niesamowicie skuteczny pod wieloma względami, ale nie jest magicznym środkiem czyszczącym, który działa we wszystkich przypadkach. Jeśli chcesz usunąć np. przypalone jedzenie, osady wapienne, plamy po farbie, grube warstwy zatłuszczenia, plamy z asfaltu i inne trudne do usunięcia zabrudzenia, w niektórych przypadkach może być konieczne użycie innego środka czyszczącego jako uzupełnienia.
Bądź ostrożny podczas czyszczenia nieobrobionej aluminium, powierzchni woskowanych oraz niektórych wrażliwych tworzyw sztucznych i gumowych. Tak samo jak w przypadku innych środków do prania tkanin, należy również zachować ostrożność podczas stosowania Z-Water do prania tkanin i ubrań wykonanych z wełny, jedwabiu, skóry oraz tkanin o intensywnych kolorach. Pamiętaj również, aby wybrać odpowiedni program na pralce.
Warto znać także tzw. Koło Sinnera w kontekście sprzątania. Jest to model określający czynniki wpływające na rezultat czyszczenia. Są nimi:
- Chemia
- Czas
- Temperatura
- Mechaniczne oddziaływanie
Chemia służy głównie do rozpuszczania brudu i ułatwienia jego usunięcia z powierzchni. Jednak potrzebuje pewnego czasu, aby efektywnie działać. Czas działania różni się w zależności od różnych środków czystości, dlatego ważne jest, aby znać czas działania danego środka czyszczącego. Może się również różnić w zależności od stopnia zabrudzenia. Zbyt krótki czas działania środka czyszczącego wpływa negatywnie na skuteczność czyszczenia, natomiast zbyt długi czas działania może w najgorszym przypadku spowodować uszkodzenia.
Temperatura również wpływa na skuteczność czyszczenia. Gorąca woda jest bardziej efektywna od zimnej wody, z pewnymi wyjątkami. Jednak tutaj również ważne jest zachowanie rozwagi. Zbyt gorąca woda może uszkodzić powierzchnie i tkaniny, a zbyt zimna woda może pogorszyć skuteczność czyszczenia. Dlatego ważne jest używanie odpowiedniej temperatury w zależności od tego, co jest czyszczone.
Na koniec, brud usuwamy również za pomocą mechanicznego oddziaływania. Może to być poprzez pocieranie mikrofibrą, mopem, gąbką, szczoteczką lub innymi podobnymi narzędziami. Ważne jest jednak, aby używać odpowiednich narzędzi. Na przykład zbyt szorstka gąbka lub szczotka może spowodować zarysowania i inne uszkodzenia na delikatnej powierzchni. Dlatego należy wziąć pod uwagę, co jest czyszczone, a następnie odpowiednio dobrać produkt do danego zastosowania.
Z wiedzą o tych czterech podstawowych czynnikach możemy skutecznie, szybko i delikatnie czyścić powierzchnie i tkaniny.
Komentarze